The Atlantic Council попросив своїх провідних експертів оцінити ймовірність сценарію, який турбує багатьох: ядерний удар Кремлю в ході вторгнення в мирну Україну.

Думки експертів опублікувало видання Forbes:

Кір Лібер, старший науковий співробітник Центру стратегії та безпеки Скоукрофта, і Деріл прес, доцент кафедри державного управління в Дартмутському коледжі:

Якщо у війні з Україною Путін зазнає нищівної поразки, то, можливо, застосує ядерну зброю. Якщо він вважатиме, що саме існування його режиму під загрозою, то спробує змінити становище, навіть якщо для цього доведеться піти на ризиковану ескалацію. Ядерна зброя - його останній аргумент.

Уолтер Слокомб, член ради директорів the Atlantic Council, колишній заступник Міністра оборони США з політичних питань:

Популярні новини зараз

Сатанинська місячна доба: коли чекати в травні і в чому небезпека

Переломний момент у серпні: у розвідці зробили заяву по закінченню війни

У Кремлі почався переворот, Путіна готують до похорону. Розвідка отримала дані

Це гарне знамення: в небі над Одесою зняли незвичайне явище. Фото

Показати ще

Путін розраховує погрозами примусити НАТО залишити Україну на самоті. Якщо він вважатиме, що його армії загрожує поразка або глухий кут, а різка ескалація підвищить шанси на успіх, то існує не нульова (можливо, 1% або 2%) ймовірність, що він здійснить свої загрози. Навіть такий невеликий ризик дуже небезпечний. Путін повинен усвідомлювати, що почне ядерну війну. Тому найкращий варіант - стримування: НАТО має чітко заявити, що на ядерний удар Росія отримає відповідь. Потенційно - із застосуванням ядерної зброї.

Олександр Вершбоу, науковий співробітник Центру Скоукрофта і Євразійського центру, заступник генерального секретаря НАТО з 2012 по 2016-й:

Імовірність ядерного удару дуже низька. Не нульова, але менше 5%. Путін брязкає ядерним арсеналом перед Сполученими Штатами і їх союзниками, щоб ті не розширювали своєї участі у війні і не відправляли Україні передову зброю, яка дала б українським військовим вирішальну перевагу. Якщо російські війська зазнають принизливої поразки в битві за Донбас, то на Путіна можуть натиснути прихильники радикалізму. Вони вимагатимуть, щоб той здійснив загрозу застосувати ядерну зброю.

Але Путін навряд чи це зробить. Росія отримає жорстку відповідь США і союзників, але не досягне великої військової переваги. Навіть у разі великої військової невдачі Путін, швидше за все, не піде на ризик неконтрольованої ескалації. Він не порушить ядерне табу першим. Швидше за все, Кремль посилить атаки на українське цивільне населення та інфраструктуру, а також на лінії поставок озброєнь.

Ян Лодал, почесний науковий співробітник Центру Скоукрофта, президент the Atlantic Council з 2005 по 2006-й:

Імовірність ядерного удару дуже низька. Концепція ядерного стримування працює. Вона допомогла запобігти застосуванню ядерної зброї під час військових криз минулих років (наприклад, на Кубі, на Корейському півострові і у В'єтнамі).

Якщо Путін застосує ядерну зброю, то яким способом і де він це зробить?

Кір Лібер і Деріл прес:

Мета ядерної ескалації - донести думку, що Росія не прийме нищівної поразки і що США і їх союзники повинні відступити. Раз мета - примус, Путін спробує викликати страх, а не лють. А значить, ядерна зброя буде застосована в Україні, а не на території країн НАТО. Вона буде використана проти військових.

Росія буде прагнути отримати від застосування ядерної зброї хоч якусь військову перевагу, але це для неї не головне. Тому вона, швидше за все, зробить повітряний підрив півдюжини малопотужних ядерних боєприпасів (щоб звести до мінімуму радіоактивні опади) проти добре укріплених українських позицій.

Уолтер Слокомб:

Мета такого удару - не військова перевага, а скоріше залякування. Путін може почати з демонстративного переміщення ядерних зарядів, наприклад, в Калінінградську область. Він може віддати наказ про "демонстрацію" - ядерний вибух на російському полігоні. У разі реального нападу Росія може завдати удару по об'єкту, пов'язаному з поставками Західної зброї, в Україні або Польщі.

Олександр Вершбоу:

Хоча ймовірність застосування ядерної зброї мала, Путін може зважитися на це, щоб уникнути поразки. У цьому випадку він завдасть демонстративного удару тактичним ядерним зарядом малої потужності. Метою буде український військовий об'єкт, щоб звести до мінімуму жертви серед цивільного населення і не допустити відповідних дій США і НАТО.

Путін, можливо, сподівається, що, переступивши ядерну межу, він настільки потрясе Україну і її західних союзників і настільки налякає західну громадськість, що ті швидше відступлять, ніж підуть на ескалацію.

Ян Лодал:

Можливий сценарій: спочатку Путін влаштовує провокацію, потім завдає удару по важливій меті, наприклад Києву. Мета - змусити Україну погодитися на "мир за всяку ціну". Путін постарається уникнути потенційного поширення радіоактивних опадів на будь-яку з країн НАТО.

Якщо Путін застосує ядерну зброю, як дадуть відповідь Сполучені Штати і їх союзники?

Кір Лібер і Деріл прес:

Якщо Путін завдасть ядерного удару, то у Сполучених Штатів і їх союзників залишаться варіанти один іншого гірше. Відповісти звичайною або ядерною зброєю - безумство. Це загрожує масованим ударом відплати і, можливо, кінцем цивілізації. Вплутуватися в ескалацію безпосередньо нерозумно: на кону у Путіна набагато більше, ніж у Заходу: виживання його режиму і, можливо, його життя. Посилення санкцій лише посилить загрозу путінському режиму і підстьобне його до нової ядерної ескалації.

Єдиною мудрою відповіддю на застосування Путіним ядерної зброї в Україні були б переговори про якесь врегулювання, в результаті яких всі сторони могли б оголосити про уявні перемоги. Якщо обраний саме такий шлях, то зараз набагато розумніше пом'якшити американську риторику про зміну путінського режиму або рішучу перемогу. Замість цього треба знайти рішення, поки ядерна зброя ще не застосована.

Уолтер Слокомб:

Якщо припустити, що Сполучені Штати, НАТО і Україна зможуть домовитися про будь-які спільні дії, то є кілька можливостей. Якщо російський удар заподіяв незначний збиток, то НАТО може спочатку спробувати висунути ультиматум, щоб досягти врегулювання на умовах Альянсу і України. Але раз Путін переконав себе, що у нього немає іншого виходу, окрім як завдати удару, то він навряд чи погодиться на пропозиції союзників про врегулювання.

Неядерна відповідь (наприклад, удари по військових базах і інфраструктурі на російській території звичайною зброєю), ймовірно, не стане вирішальним і багатьом здасться неадекватним. До того ж він несе ризик ескалації.

Залишається варіант, для якого сили НАТО цілком достатні: удар, співмірний за масштабом і характером російському. Деякі стверджуватимуть, що захист України не вартий ядерної ескалації. Ризики ядерного контрудару зрозумілі, але існують серйозні наслідки відмови від нього. Відсутність ядерної відповіді серйозно послабить довіру і друзів, і противників США до стратегії ядерного стримування через ядерну відплату. Це, в свою чергу, підвищить ймовірність великої війни. Краще б нам ніколи не зіткнутися з таким вибором.

Олександр Вершбоу:

Якщо Путін зважиться застосувати ядерну зброю, США і їх союзники повинні будуть відреагувати швидко і рішуче. Путін повинен буде заплатити високу ціну за перехід ядерної межі. Першою вивіреною відповіддю, що передбачає зниження ризику ескалації, може стати потужний удар звичайними озброєннями по російським військовим об'єктам, задіяним у війні проти України (наприклад по Чорноморському флоту).

Однак у своїх заявах Сполучені Штати і їх союзники повинні мати на увазі, що дадуть відповідь на ядерний удар пропорційно, а не тільки звичайною зброєю. Така подвійність масштабу і характеру дій у відповідь – ефективний інструмент стримування Путіна від застосування ядерної зброї. Союзникам слід вже зараз провести консультації про варіанти відповіді, щоб не виявитися паралізованими нерішучістю, коли настане вирішальний момент.

Ян Лодал:

Сполучені Штати і їх союзники повинні розгорнути звичайні озброєння, які дозволять швидко розгромити путінську армію в Україні, і дати зрозуміти, що ядерний удар не приніс Росії нічого, крім поразки. Перевівши військову підтримку на більш високий рівень, західні партнери України повинні розгорнути військово-морські сили в Чорному морі і знищити всі російські кораблі, а також міст до Криму (це завдання на місяць). Вони повинні забезпечити Україні перевагу в повітрі за допомогою зенітно-ракетних комплексів Patriot і, при необхідності, американських винищувачів; розмістити на території України підрозділи розвідки, логістики та гуманітарної допомоги США і союзників.

Читайте також:

"Просто робота": у Росії "пожартували" ядерним ударом по Швеції та Фінляндії.

"Сюрприз усього життя": Арестович розповів, що чекає Путіна.

Грав Сталіна і Жукова: не стало відомого актора. Його боявся Патріарх Кирил.